ghjgjghj

ERP epizoda 2 – Odgovori na pitanja koja vlasnici preduzeća najčešće postavljaju Part1.

U ovom delu priče o ERP sistemima bavićemo se pitanjima koje vlasnici biznisa često postavljaju kada razmatraju uvođenje ERP-a. To su pitanja koja su mi zainteresovani klijenti najčešće postavljali kada smo razgovarali na temu uvođenja ERP-a i uopšte, kada smo diskutovali da li im je ERP potreban ili ne. Pričaću i o tipovima firmi koje nam se javljaju, kao i o razlozima zbog kojih su u potrazi za ERP-om.

ERP epizoda 2 (1)

Tipovi preduzeća koja su najviše zainteresovana za uvođenje ERP-a i razlozi zbog kojih nam se obraćaju u potrazi za ERP rešenjima.

Frime koje se javljaju za uvođenje ERP-a su najčešće neke iz ovde tri grupe:

  1. Računovodstveni servisi, jer traže rešenje u kome bi vodili poslovanje svojih komintenata i to centralizovano, kroz jedan softver.
  2. Novoosnovane firme, čiji su osnivači već radili u nekom ERP-u i svesni su neophodnisti da od starta imaju dobro postavljene poslovne procese i da imaju kontrolu nad njima.
  3. Firme koje već koriste neki softver, ali su u potrazi za naprednijim rešenjem u odnosu na ono koje trenutno koriste.

Razloge interesovanja za ERP-om smo podelili u dve kategorije:

  1. Prvi razlog je taj da vlasnik firme nema potpunu sliku o tome šta se dešava sa novcem. On vidi da ima posla, da firma radi, ali je u stalnom raskoraku između priliva i odliva i nikako ne može da zatvori konstrukciju. Sve se to dešava jer nema način kako da analizira poslovanje.
  2. Drugi razlog najčešće bude taj da firma već koristi neki poslovni softver, ali ga je prerasla svojim poslovanjem ili jednostavno onaj ko je taj softver razvio je prestao sa njegovom podrškom i daljim razvojem.

ERP

1. Da li je za moju delatnost ERP uopšte potreban?

Hajde da krenemo obrnutom logikom – kome ERP nije potreban? Ako ste samostalni preduzetnik (zanatlija, advokat, zubar…) i vaša delatnost je takva da imate takozvano prosto knjigovodstvo, zaboravite na ERP, nije vam potreban. U svim ostalim situacijama ERP vam je potreban. Ono o čemu treba povesti računa, u vezi sa delatnošću, je koji ERP odabrati u zavisnosti od tipa biznisa kojim se bavite jer nisu svi ERP-ovi za sve biznise. Postoje univerzalni koji pokrivaju većinu delatnosti jer imaju sličan način funkcionisanja, ali ako se recimo bavite specijalizovanom proizvodnjom medicinskih sredstava, onda je najbolje rešenje uvesti ERP koji je razvijen ili prilagođen za tu industriju. Pantheon ERP, softver kojeg sam u prošlom prilogu pomenuo da ćemo ga koristiti kao primer, je odlično prilagođen poslovanjima koja se bave trgovinom (naročito kod veleprodaja i distribucija), mada se uspešno primenjuje i u firmama koje se bave i maloprodajom. Pored trgovine našao je odličnu primenu i u uslužnim firmama, kao i u onima koji imaju prost proces proizvodnje.

ERP epizoda 2 (4)

2. U kom momentu mi je ERP zaista potreban?

Najpravilniji odgovor na to pitanje je ODMAH!. Čim započnete poslovanje. Naravno, ovo je idealna situacija i na taj korak se u realnosti odlučuje manji broj vlasnika. Realnost je malo drugačija i većina kada krene u poslovanje ni ne razmišlja o tome, već svoj biznis vode najčešće u raznim eksel tabelama i vord dokumentima. Ukoliko ste privredno društvo, definitivno ste materijal za ERP, samo je pitanje trenutka kada će poslovanje dovoljno narasti da vam ERP bude neophodan. U teoriji postoji nekoliko kriterijuma:

  • Kompleksnost poslovnog modela.
  • Godišnji promet veći od 10 miliona dinara.
  • Broj izdatih/primljenih dokumenata (stotinak pa naviše godišnje).
  • Broj poslovnih partnera sa kojima firma ima saradnju (30-ak na mesečnom nivou).

Nepoznavanje ova četiri osnovna podatka su siguran znak da ćete vrlo verovatno uskoro staviti katanac na vrata. Ono što praksa pokazuje – zreli ste za uvođenje ERP-a onog trenutka kada izgubite predstavu o tome šta se tačno sa novcem dešava. To je po meni ključan razlog da neko uvede ERP u svoj biznis.

ERP epizoda 2 (1)

Uvođenje ERP-a nije lak niti jednostavan proces i baš iz tog razloga mu ne treba pristupati olako i jednostrano.

U narednopj epizodi ću nastaviti sa ovom temom i pokušati da vam pružim još nekoliko korisnih odgovora na česta pitanja koja dobijam kada prićamo o ERP sistemima. Nadam se da smo ovom epizodom odgovorili na neka osnovna pitanja u vezi sa uvođenjem ERP-a i da sada imate jasniju sliku kojim putem da krenete.

Ukoliko imate pitanje u vezi sa ERP-om ili smatrate da vam je potrebna naša asistencija, kontaktirajte nas kroz sledeću kontakt formu:

[easy_contact_forms fid=2]

Pogledajte drugi u nizu video koji se bavi ovom tematikom na našem Youtube kanalu, a sva pitanja možete postaviti u komentaru ili slati putem mail-a na info@execentar.com

Share this:
Facebook Twitter Linkedin

This Post Has 0 Comments

Leave A Reply